Maratony Rowerowe Cyklokarpaty zapraszają do Ptaszkowej!

Kolejna, ósma już edycja odbędzie się 28 lipca 2019 r. w Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej na czterech trasach. Projekt Bezpłatne zawody rowerowe Cyklokarpaty Kids Race w Ptaszkowej realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Maraton Rowerowy Cyklokarpaty w Ptaszkowej jest współfinansowany ze środków Gminy Grybów.

Słońce, długie dni, ciepłe wieczory… warto poczuć prawdziwie sielankowy, wakacyjny nastrój w tak malowniczych okolicznościach przyrody, jakie serwuje Małopolska Gmina Grybów, a w szczególności położona na jej terenie Ptaszkowa, w której pod koniec lipca będzie miał miejsce następny wyścig z cyklu Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty.

Być może wielu z Was będzie w tym miejscu po raz pierwszy… ale jego urok spowoduje, że z pewnością niejeden będzie chciał zostać tu na dłużej. I jak najczęściej wracać do zachodniej części Beskidu Niskiego – jednej z najmniej odkrytych, a jednocześnie najbardziej tajemniczych i niedocenianych polskich krain.

Na pozornie łagodnych wzniesieniach wyznaczono trasy, na których będzie można nie tylko odkryć prawdziwe piękno miejscowych krajobrazów, ale także solidnie się zmęczyć – zwłaszcza na dwóch najdłuższych dystansach. Family – polecany absolutnie dla każdego – wyniesie 8,11 km przy 366 przewyższeń. Trasa Hobby w Ptaszkowej będzie miała długość 28,8 km i 1182 m różnicy wzniesień. Natomiast Mega to już 40,1 km przy 1614 przewyższeń, a Giga – odpowiednio 54,8 km i 2421 m.

Zawodnicy dystansów Mega i Giga wyruszą na trasę punktualnie o godz. 11:00. Pół godziny później wystartuje Hobby i Family, zaś w samo południe zorganizowany zostanie wyścig dla dzieci – Kids Race na terenie miasteczka zawodów.

Cyklokarpaty Kids Race to doskonała okazja do rozpoczęcia przygody z zawodami rowerowymi. Na terenie Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej przygotowane zostaną różniące się stopniem trudności trasy, na których bezpłatnie rywalizować będą mogły dzieci do 13 roku życia.

Ptaszkowa, ze względu na swoje położenie jest idealną bazą wypadową na górskie wycieczki po Beskidzie Niskim. Niewielu jednak wie, że oprócz walorów krajobrazowych cała Gmina Grybów kryje w sobie sporo ciekawostek. Dlatego też warto spędzić tu choć jeden weekend i po zakończeniu wyścigu (a nawet – w przypadku osób towarzyszących – w jego trakcie) odkryć tajemnice tego nieznanego regionu…

Niewątpliwie najcenniejszym zabytkiem w Ptaszkowej jest XVI-wieczny, drewniany kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Znaleźć tu można figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem (tzw. „Madonnę ze słonecznikiem”) z ok. 1420, a także późnogotycką płaskorzeźbę „Modlitwa w Ogrójcu” autorstwa – jak wykazały najnowsze badania – samego Wita Stwosza!

Ptaszkowa stawia jednak przede wszystkim na aktywny wypoczynek. Dumą całej Gminy Grybów jest Centrum Sportów Zimowych, w którym ulokowane zostanie miasteczko zawodów Cyklokarpaty. Tutejsze narciarskie trasy biegowe zostały homologowane przez Polski Związek Narciarski, co umożliwia organizację w tym miejscu zawodów sportowych. W okresie letnim wyasfaltowane trasy dostępne są dla biegaczy i spacerowiczów (w tym oczywiście nordic walking). Można też poruszać się na łyżworolkach, nartorolkach i rowerach – własnych lub udostępnianych przez miejscową wypożyczalnię oraz korzystać ze ścianki wspinaczkowej i plenerowej siłowni.

Chętnych na pieszą wyprawę zainteresuje pewnie fakt, że przez Ptaszkową przechodzi niebieski szlak turystyczny z Nowego Sącza do Krynicy Górskiej. Warty polecenia jest zwłaszcza odcinek z Ptaszkowej na Jaworze, gdzie w 2005 roku oddano do użytku wieżę widokową. Z metalowej konstrukcji roztacza się rozległy widok na Beskidy: Niski, Sądecki, Wyspowy, a także Gorce, Tatry i Pogórze Karpackie. Na Jaworze można się również dostać idąc jednym z wariantów ścieżki przyrodniczej z Ptaszkowej.

Poza wspomnianym powyżej, przez teren Gminy Grybów przechodzi jeszcze kilka szlaków turystycznych. Szczególnie interesująca jest trasa z położonej 12 km od Ptaszkowej miejscowości Wawrzka na Suchą Homolę. Z przebiegiem wszystkich okolicznych szlaków można się zapoznać na stronie: httpss://gminagrybow.pl/pl/576/0/oferta-turystyczna.html.

Warto też zaplanować dłuższą wycieczkę na dwóch kółkach: przez Ptaszkową przebiega bowiem Królewski Szlak Rowerowy, którym dojechać można do Grybowa – i tam kontynuować przejażdżkę np. Wielokulturowym Szlakiem Rowerowym – lub w drugim kierunku, do Nowego Sącza, gdzie wpada się na Sądecki, a następnie na główny Karpacki Szlak Rowerowy. Możliwości wyboru i modyfikacji trasy jest więc bez liku.

Nieco na północ od Grybowa leży miejscowość Stróże, z którego wywodzi się jedna z największych firm pszczelarskich w Polsce: Sądecki Bartnik. Znajduje się tu między innymi Muzeum Pszczelarstwa im. Bogdana Szymusika, mający charakter skansenu. Obejrzeć w nim można historyczną kolekcję przeszło 100 uli: kłodowych, figuralnych, snozowych, ramkowych oraz słomianych kószek. Dwa eksponaty przywędrowały nawet z Afryki! Oferta muzeum dostępna jest na stronie: httpss://bartnik.pl/oferta-muzeum-2.

Ponad to Miasto Grybów oferuje jeszcze więcej atrakcji. W samym Grybowie na uwagę zasługuje kilka ciekawych zabytków: stara plebania nad rzeką Białą z końca XVII wieku, synagoga na ul. Kilińskiego, Ratusz i Budynek Towarzystwa Sokół. Trzy ostatnie budowle pochodzą z początków XX wieku.

W położonej nieopodal Binczarowej koniecznie trzeba zwiedzić dawną, drewnianą cerkiew grekokatolicką pod wezwaniem św. Męczennika Dymitra z XVIII wieku. Co ciekawe, zachował się w niej oryginalny ikonostas. Po II wojnie światowej cerkiew przekształcona została w kościół katolicki św. Stanisława Biskupa Męczennika. Jako cenny zabytek, świątynia leży na Szlaku architektury drewnianej w Województwie Małopolskim.

 

Gorąco zapraszamy do Ptaszkowej ?

Zgłoszenia: httpss://cyklokarpaty.pl/ptaszkowa/

Sponsorzy: Gmina Grybów, SISU Sport, ALE – Active Life Energy, Deli Tire, CST Tires, Domicela

Partnerzy: Lasy Państwowe, Jurajska, Trezado, Zdrowy Projekt, Fenwicks

Patroni medialni: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Kraków, Grybów 24, #mtbxcpl, bikeBoard, bikeworld.pl, Harda Horda

Projekt bezpłatne zawody rowerowe Cyklokarpaty Kids Race realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Grybów

Maratony Rowerowe Cyklokarpaty:

httpss://cyklokarpaty.pl

httpss://www.facebook.com/cyklokarpaty

 

Kalendarz Wydarzeń

Wydarzenia w miesiącu lipiec 2024

poniedziałekwtorekśrodaczwartekpiąteksobotaniedziela
1 lipca, 2024
2 lipca, 2024
3 lipca, 2024
4 lipca, 2024
5 lipca, 2024
6 lipca, 2024
7 lipca, 2024
8 lipca, 2024
9 lipca, 2024
10 lipca, 2024
11 lipca, 2024
12 lipca, 2024
13 lipca, 2024
14 lipca, 2024
15 lipca, 2024
16 lipca, 2024
17 lipca, 2024
18 lipca, 2024
19 lipca, 2024
20 lipca, 2024
21 lipca, 2024
22 lipca, 2024
23 lipca, 2024
24 lipca, 2024
25 lipca, 2024
26 lipca, 2024
27 lipca, 2024
28 lipca, 2024
29 lipca, 2024
30 lipca, 2024
31 lipca, 2024
1 sierpnia, 2024
2 sierpnia, 2024
3 sierpnia, 2024
4 sierpnia, 2024

CSZ Ptaszkowa

Lodowisko Biała Niżna

centrum1

Projektowanie stron internetowych Koncept

Skip to content